Bemutatkozás

Településünkön 1959-től indult útjára az óvodai nevelés. E célra egy egyházi épületben, mégpedig a Tari Szent Mihály-templom közvetlen közelében alakították ki a szükséges helyiségeket. 
A jelenlegi épületben, amely a Szondy György út 156 szám alatt található, 1974 óta várják az óvodáskorú gyermekeket. Az intézmény könnyen megközelíthető, még tömegközlekedési eszközökkel (busz, vonat) is. Szeretetteljes, családias légkör uralkodik itt. Mind az épület, mind pedig az udvara biztosítja a gyermekek egészséges fejlődését. Az épületben 2 különálló csoportszoba, hozzájuk tartozó öltözővel és mosdóval, 1 mozgáskorlátozott mosdó, 1 mosókonyha, iroda és egy tornaszoba lett elkülönítve. A tálalókonyha külön bejárattal rendelkezik. A dekorációt az évszakokhoz, ünnepekhez megfelelően készítjük el, ezzel is fokozva az egyes ünnepek hangulatát. A gyermekek igényei szerint került kialakításra a csoportszobák elrendezése, az eszközöket önállóan tudják elővenni, illetve használat után a helyére pakolni. A székek és asztalok a gyermekek méretéhez lett kialakítva, így biztonságosabbá téve az óvodai létüket.
A tornaszoba mérete a gyermekcsoportok számára nem elegendő, így ebben a helyiségben tartjuk a csoport tevékenységeken kívüli foglalkozásokat (gyógytestnevelés, fejlesztő tevékenységek, logopédiai ellátás). A mindennapos mozgást a csoportszobákban tudjuk megvalósítani, illetve az intézmény udvarán, megfelelő időjárási viszonyok mellett.
Az intézmény udvara zárt, védett, így biztonságos a gyermekek számára. Tágas terek jellemzik és játékokkal, eszközökkel jól felszerelt. Az előírásoknak megfelelően balesetmentes. Árnyas fákkal körülvett területek várják a gyermekeket. Kisebbek és nagyobbak egyaránt találnak maguknak megfelelő eszközöket. Két csúszda, kétállású laphinta, fészekhinta, továbbá mókuskerék, lépegető egyensúlyozó, három rugós hinta és egy nagyméretű homokozó áll a gyermekek rendelkezésére. Az eszközök egészét fából készítették. Sajnos az évek során ezek a játékok vesztettek eredeti állapotukból, de 2022 nyarán egy teljes körű renováláson estek át, így már minden játék esztétikus és biztonságos.
A Tari Örökzöld Óvodába a településen élő gyermekek járnak. Az intézmény 50 gyermek befogadására alkalmas, két, részben osztott életkorú csoportban történik a nevelés: az egyik Süni-, a másik pedig a Gomba csoport. A csoportokban járó gyermekeket az életkoruknak megfelelően szervezzük. Tekintettel vagyunk az elosztásnál a csoportszobák méretére, illetve a gyermekek fejlettségi szintjére is. A Süni csoportban nagy-középső életkorú gyermekek, míg a Gomba csoportban pedig kis-középső életkorú gyermekek járnak. Mindkét csoportban 2 szakképzett, gyermekszerető pedagógus és egy gyermekekre odafigyelő dajka tevékenykedik.
A 2022/2023-as nevelési évben 2 óvodapedagógus, 1 gyakornok és 1 pedagógiai asszisztens mellett 2 dajka segítette a gördülékeny munkát, és nincs ez másképp idén sem. Az intézményünk összes dolgozója szakmai munkáját hivatásszerűen gyakorolja, a célunknak a gyermeki személyiség teljes kibontakoztatása mellett a hátránycsökkentő szerepet tartjuk. Elismerésre méltó nevelést, differenciált fejlesztést, gondozást biztosítunk minden kisgyermek számára, amelyhez a személyi feltételeink adottak.  A gyermekek szabad játéktevékenységét elősegítjük, ezzel fejlesztve őket. Az eredményességhez az óvodapedagógusok és az őket segítő munkatársak összehangolt egysége járul hozzá.  A szocializáció biztosítása és az érzelmi nevelés kialakításában is döntő szerepet játszik.
2017-ben csatlakozott intézményünk az „Esélyteremtő óvoda” programhoz, amely a felzárkózásban és az integrációban biztosít megerősítést. A prevenciót, megelőzést nagyon fontos feladatunknak tartjuk, hogy az egyes magatartási zavarokat kiszűrjük és az iskolai életre maradéktalanul felkészítsük a gyerekeket. Az intézményünkben nagy számban járnak halmozottan hátrányos gyermekek, ezért kulcsfontosságú feladatként tekintünk a nemzetiségi óvodai nevelés. Ezen gyermekek családja a létminimum alatt él, bizonytalan a megélhetésük is.  Óvodánkban az integrált nevelés eszközével fogadjuk a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű, a sajátos nevelési igényű (SNI) és a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő (BTMN) gyermekeket, amelyet speciális feladatunknak tekintünk. Nevelőmunkánkban segítséget nyújt fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, tehetséggondozó pedagógus, gyógytornász és logopédus egyaránt.
Alapvető feladatainknak tartjuk többek között az egészséges életmódra való nevelést, ami a nevelés egészéhez köthető. A mozgás szerepe, az egészséges táplálkozás, tisztálkodás a mindennapi életünk része, ezért meghatározó, hogy a gyermekek minél előbb rögzítsék ezeket a szokásokat. Napjainkban nagyon fontos szerepet tölt be a környezetvédelem, így az intézményünkben is. A szelektív hulladékgyűjtés már a gyermekek gondolkodásába is megjelenik, egyre jobban érdeklődnek, és a tapasztalt, átélt élmények hatására magukévá teszik. Komposztáló ládákat is kapott az intézményünk, amelynek használatával a kommunális hulladéktárolóba kevesebb hulladék kerül. Udvarunk hasznosítása is folyamatban van, kialakítottunk egy magaságyást, amelyet a gyerekekkel együtt gondozunk, valamint egy gyümölcsös kertet tervezünk tavasszal létrehozni, ezzel gazdagítva a lehetőségeinket, és ezzel is környezettudatosságra nevelni a gyermekeket.
A jövőben szeretnénk csatlakozni a Zöld Óvodák közösségéhez, valamint elnyerni a Kincses Kultúróvoda címet. Mindkét pályázat sikerességéért sokat tettünk és teszünk a jövőben is.